Paquito Nectar Ananas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 226kj (55 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 8 |
| Energy Value | 226kj (55 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.2g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 11.5g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 11.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Atelier Patrick Font Nectar De Pêche Jaune De La Vallée Du Rhône (Similarity score: 18.61)
- Continente Néctar Manga (Similarity score: 22.88)
- Finesse Des Vergers Nectar D'abricot (Similarity score: 23.46)
- Reflets De France Nectar À Base De Purée Abricot Du Roussillon (Similarity score: 24.77)
- Atelier Patrick Font Nectar Citron (Similarity score: 27.27)
- M&s,marks & Spencer Jus De Cranberry (Similarity score: 29.28)
- La Reinette Verte Nectar De Pêche (Similarity score: 29.50)
- Pressade Nectar D'orange (Similarity score: 33.93)
- Boni Ace (Similarity score: 34.03)
- Solevita Sauerkirsch (Similarity score: 34.17)
- Farmersland Smoothie, Der Orange (Similarity score: 36.77)
- Marks & Spencer Blueberry Juice Drink (Similarity score: 37.80)
- Dia Nectar Orange, Pêche, Abricot (Similarity score: 40.82)
- Coles Coconut Milk (Similarity score: 43.41)
- Pétillant De Listel Pétillant De Listel (Similarity score: 46.09)
Ingredients List
- Water
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Acidity Regulator
- Antioxidant
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)