Panzani Panzani semoule fine 1kg
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -4 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 3.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hadjila Couscous Grain Moyen (Similarity score: 1.07)
- Milaneza Ninhos Com Ovo (Similarity score: 3.85)
- Regia Couscous (Similarity score: 5.76)
- Delhaize Couscous Sachet Cuisson (Similarity score: 5.76)
- Hacendado Fideo Mediano (Similarity score: 6.74)
- Hacendado MacarrĂ³n (Similarity score: 6.74)
- Michel Come Semoule (Similarity score: 7.35)
- Autour Du Riz Riz Basmati Complet (Similarity score: 8.20)
- Boni Couscous Precuit (Similarity score: 9.27)
- Boni Couscous Précuit (Similarity score: 9.27)
- Belle France Couscous Grain Fin (Similarity score: 9.27)
- Belle France Couscous Grain Moyen (Similarity score: 9.27)
- Belle France Couscous (Similarity score: 9.27)
- Belle France Couscous Grain Moyen (Similarity score: 9.30)
- Lima Epeautre Flakes (Similarity score: 9.58)