panzani la lasagne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1527kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1527kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 0.35g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.5% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -4 |
| Sodium | 10mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10mg |
| Sugars | 3.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Panzani Pâtes Serpentini (Similarity score: 0.00)
- Panzani Spaghetti (Similarity score: 2.83)
- Delphi Kritharaki (Similarity score: 4.45)
- Carrefour Couscous Grain Moyen 500 G (Similarity score: 4.90)
- Monoprix,groupe Casino Alphabets (Similarity score: 4.91)
- Monoprix Penne Rigate (al Dente 9 Min ) (Similarity score: 5.83)
- Monoprix,monoprix Exploitation,groupe Casino Spaghetti (al Dente 7min ) (Similarity score: 5.84)
- Leader Price,dlp (distribution Leader Price),groupe Casino Spaghetti (Similarity score: 6.45)
- Carrefour Couscous Au Blé Complet (Similarity score: 6.75)
- Panzani Macaroni (Similarity score: 6.79)
- Panzani Penne 3 Minutes (Similarity score: 6.79)
- Panzani Penne Rigate (offre Économique) (Similarity score: 6.79)
- Panzani Lot De 2 Paquets De Coquillettes Cuisson 3 Min 500 G (Similarity score: 6.79)
- Panzani Macaroni (Similarity score: 6.79)
- Panzani Spaghetti Panzani (Similarity score: 6.79)
Ingredients List
- Superior Quality Durum Wheat Semolina
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)