Panzani,Ebro Foods Penne à Poêler (Cuisson 7 min)
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1525kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1525kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 4.3 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.529411764705884% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.5% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -4 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Panzani,ebro Foods Torti À Poêler (Similarity score: 2.97)
- Alb Gold Pasta Huhn & Hahn (Similarity score: 5.25)
- Alb Gold Organic Dinos Kid's Pasta (Similarity score: 5.25)
- Von Hier Dinkel Penne (Similarity score: 5.38)
- Spar Natur Pur Hirse (Similarity score: 5.55)
- Barilla Spaghetti (Similarity score: 5.80)
- Rapunzel Spirelli Semola (Similarity score: 6.27)
- Rapunzel Torchiette Semola (Similarity score: 6.27)
- Rapunzel Tagliatelle Semola (Similarity score: 6.27)
- Rapunzel Rigatoni (Similarity score: 6.27)
- Rapunzel Spaghetti Semola No 5 (Similarity score: 6.27)
- K Classic, Kaufland Lasagne Platten (Similarity score: 6.29)
- Auchan Cannelloni Sans Pré Cuisson (Similarity score: 6.29)
- Giglio Le Specialità Italiane Lasagne (Similarity score: 6.29)
- K Classic Lasagne (Similarity score: 6.29)
Ingredients List
- Superior Quality Durum Wheat Semolina
- Potato Flakes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)