PANINI Croissant Dolce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1879kj (450 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1879kj (450 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 12.9g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 52.226720647773284% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.2% |
| Saturated Fat Value | 12.9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 9.3g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 9.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Moulin Des Moines Galettes D'épeautre Et Riz Nappées Chocolat Et Sésame (Similarity score: 14.83)
- Moulin Des Moines Galettes D'épeautre Et Riz Nappées De Chocolat Et De Sésame (Similarity score: 14.83)
- Mini Donut Recouvert D'un Glaçage Au Cacao (Similarity score: 17.17)
- El Mesias Roscos De Vino (Similarity score: 18.87)
- Jacobsens Bakery Ltd Biscuits Danois Au Beurre (Similarity score: 23.30)
- Colruyt Gaufres De Liege (Similarity score: 23.74)
- Sconza Dark Chocolate Almonds (Similarity score: 23.83)
- Moulin Des Moines Galettes De Mais Nappées Au Chocolat Noir (Similarity score: 24.05)
- Pandoro Classico (Similarity score: 24.31)
- Kraš,domaćica Original Domaćica (Similarity score: 24.74)
- Apisierra Chocolate Artesano Con Stevia (Similarity score: 25.71)
- Mini Tablettes (Similarity score: 25.84)
- Penny Crunchy Muesli (Similarity score: 25.91)
- Torn & Glasser, Torn & Glasser Inc Torn & Glasser, Dark Chocolate Almonds (Similarity score: 26.08)
- Fin Carré Chocolate Negro 0% Azúcares Añadidos (Similarity score: 26.14)
Ingredients List
- Preservative
- Vanillin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)