Panettone specialty cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1360kj (326 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1360kj (326 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 13.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 13.8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 6.02g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.02g |
| Saturated Fat | 7.23g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 108mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 22.89g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.89g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Horeca Select,metro Tartelette Citron (Similarity score: 12.07)
- Sweet Treats Chocolate Cones (Similarity score: 21.56)
- Sweet Treats Vanilla Cones (Similarity score: 22.48)
- Vanilla Flavored Ice Cream Swirled With A Caramel Ribbon In A Sugar Cone Topped With A Chocolate Flavored Coating, Peanuts And Bisque Mini Sundae Cones (Similarity score: 22.55)
- Gourmet Finest Cuisine,verbau Dessert Apfel Karamell Zimt (Similarity score: 22.92)
- Jowa Forêt Noire (Similarity score: 23.12)
- Helados Alacant Alibom (Similarity score: 25.11)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 26.18)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 26.18)
- Ice Cream With Belgian Chocolate Chips (Similarity score: 26.41)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 26.52)
- La Fermière La Mousse À La Pistache (Similarity score: 27.53)
- Nutty Ice Cream Cones (Similarity score: 27.61)
- Sundae Vanilla Flavored Ice Cream In A Cone With Chocolate Flavored Coating And Peanuts, Sundae (Similarity score: 27.61)
- Pâtissier De Nos Régions 2 Tartelettes Au Citron (Similarity score: 27.85)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Crystallized Citron
- Gluten
- Malt Extract
- Salt
- Corn Oil
- E471
- Raisin
- Butter
- Sugar
- Egg Yolk
- Whole Egg
- Crystallized Fruits
- Crystallized Orange
- Crystallized Papaya
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)