Panettone pere e cioccolato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1644kj (393 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1644kj (393 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.7g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.111111111111114% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.1% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 21 |
| Sodium | 231.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giovanni Cova & C Panettone Pere E Cioccolato (Similarity score: 3.20)
- Colomba (Similarity score: 11.32)
- Marks And Spencer, Marks & Spencer Madeira Cake (Similarity score: 12.07)
- Regali Bonta Pandoro (Similarity score: 13.91)
- Artigiani Del Gusto Pandoro (Similarity score: 13.94)
- Dulcesol Brio Choco (Similarity score: 14.20)
- Caricamento… (Similarity score: 14.53)
- Fossier Quatre Quarts Pur Beurre Framboise (Similarity score: 14.76)
- Sg Diet Panettone S Glutine 100g (Similarity score: 14.78)
- El Corte Inglés Pandoro (Similarity score: 15.19)
- Eliges Brioche Con Pepitas De Chocolate (Similarity score: 15.29)
- Panettone Blanc De Blancs (Similarity score: 15.56)
- Benton's, Aldi Benner Company Benton's, Brookies Peanut Butter (Similarity score: 17.49)
- Il Pandoro Veneto (Similarity score: 17.57)
- Borsari Pandoro Cuor Classico Incartato Kg 1 (Similarity score: 17.57)