Panettone milanese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1661kj (397 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1661kj (397 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.1g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.1g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.904761904761905% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.9% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 19 |
| Sodium | 152mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 152mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Colomba Cocco E Curcuma (Similarity score: 9.99)
- Coop Colomba Classica (Similarity score: 10.63)
- Axa Granola Crispy Muesli (Similarity score: 15.07)
- Axa Wholegrain Granola (Similarity score: 16.34)
- Bio Soleil Biscuits De Fêtes (Similarity score: 16.43)
- La Colomba Classica (Similarity score: 16.53)
- Bauli Colomba Tiramisù (Similarity score: 16.54)
- Bauli La Colomba (Similarity score: 17.71)
- Panettone Senza Scorze Di Agrumi Con Cioccolato E Pere (Similarity score: 18.05)
- Il Viaggiator Goloso Panettone Con Gocce Di Cioccolato E Pere Candite (Similarity score: 18.05)
- Carrefour Barrita De Cereales Con Chocolate Blanco (Similarity score: 18.99)
- The French Patisserie Inc Looka Patisserie, Ganache Cake, Chocolate (Similarity score: 19.27)
- Irish Cream Chocolate Cookie Topped With Irish Cream Infused Ice Cream, Dipped In Rich Dark Chocolate Ice Cream Cookie Squares, Irish Cream (Similarity score: 19.35)
- Chiostro Di Saronno Specialita Panettone Chocolate (Similarity score: 19.37)
- Les Confiseries D'émilie Bonbon Fécule De Manioc (Similarity score: 19.92)