Panettone italiano chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1602kj (383 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1602kj (383 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.5g |
| Saturated Fat | 8.5g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Panettone (Similarity score: 14.37)
- Farmrich Chocolate Covered Cheesecake Bites Desserts (Similarity score: 14.45)
- Panneton (Similarity score: 15.14)
- Colomba Pasquale (Similarity score: 15.71)
- Biográ Bolitas De Maiz Con Chocolate (Similarity score: 16.51)
- Panettone Tiffany (Similarity score: 17.16)
- Il Panettone Classico (Similarity score: 17.21)
- Cruzilles Panettone Limoncello (Similarity score: 17.38)
- Bauli Il Croissant Integrale Al Miele (Similarity score: 18.83)
- Dal Colle Colomba Integrale (Similarity score: 19.31)
- Maina Maina Panettone Tiramisù Il Golosone (Similarity score: 19.42)
- Panettone (Similarity score: 19.46)
- Cake Aux Cerises Et Amandes (Similarity score: 19.97)
- Motta Colomba Motta Classica (Similarity score: 20.09)
- Balocco Caprice Colomba (Similarity score: 20.26)