Panettone integrale classico
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1615kj (386 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1615kj (386 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 7.3g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.3g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.82352941176471% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.8% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 20 |
| Sodium | 296mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 296mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mini Valentine’s Variety Pack Donuts (Similarity score: 11.04)
- Moon Pie The Original Marshmallow Sandwich Single Decker, Salted Caramel (Similarity score: 12.36)
- Cantucci Cioccolato (Similarity score: 12.85)
- Chattanooga Bakery Inc The Original Marshmallow Sandwich (Similarity score: 14.08)
- Chattanooga Bakery Inc The Original Marshmallow Sandwich, Salted Caramel (Similarity score: 14.08)
- Le Ster Gaillardise Fourrage Au Chocolat (Similarity score: 18.34)
- Marshmallow Treat (Similarity score: 18.70)
- Steven Robert Desserts Cakebabies (Similarity score: 19.68)
- L'instant Bio Préparation Pour Cookies Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 20.24)
- Gamesa Lonchera Assorted Cookies 14 3 Ounce 5 Pack Box (Similarity score: 20.61)
- Gamesa, Arcoiris, Marshmallow Cookies (Similarity score: 20.61)
- Gamesa Arcoiris Marshmallow Cookies (6 2 6 Oz) 15 5 Ounce 6 Pack Box (Similarity score: 20.61)
- Chattanooga Bakery Inc Double Decker Wrapped Pies (Similarity score: 21.28)
- Chattanooga Bakery Inc The Original Marshmallow Sandwich Wrapped Pies, Banana (Similarity score: 21.28)
- Double Decker Pies, Chocolate (Similarity score: 21.28)