Panettone Gianduja
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1736kj (415 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1736kj (415 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 23 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.8g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.8g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 59.09090909090909% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.1% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 23 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 40g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 40g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Moelleux Au Chocolat Coeur Fondant Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 8.52)
- Madeleines Chocolat (Similarity score: 10.75)
- Mmm! Tartelette Chocolat Et Coco (Similarity score: 12.35)
- Phoskitos Original (Similarity score: 12.55)
- Panetonne Classico (Similarity score: 13.42)
- Schoko Lebkuchen Mit Cassisfüllung (Similarity score: 14.41)
- Lambertz Kokostörtchen (Similarity score: 14.78)
- Madeleine Café (Similarity score: 15.17)
- Tarte Framboise (Similarity score: 19.50)
- Tarte Bio À La Framboise (Similarity score: 19.50)
- Migros,jowa Tartelette Au Citron (Similarity score: 19.61)
- Biotechusa Go Energy Strawberry In Yogurt (Similarity score: 21.80)
- Bahlsen Bahlsen Biscuit 'messino Vollmilch' (Similarity score: 21.88)
- Winn Dixie Irish Creme Artificially Flavored Coffee Creamer (Similarity score: 22.13)
- Mini Têtes Choco (Similarity score: 22.39)