Panettone Chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1573kj (376 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1573kj (376 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.82352941176471% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.8% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 19 |
| Sodium | 152mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 152mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Granducale Panettone Tiramisù (Similarity score: 7.11)
- Granducale Panettone Tiramisu (Similarity score: 8.00)
- Panettone Tiramisù (Similarity score: 8.00)
- Thiriet Cheesecakes (Similarity score: 11.10)
- Dolce Forneria Panettone Doppia Delizia Tiramisú (Similarity score: 11.31)
- Panettone (Similarity score: 11.31)
- Panettone (Similarity score: 11.31)
- Panettone Con Crema Cioccolato E Gocce Di Cioccolato (Similarity score: 11.31)
- Aldi Panettone Avec Chocolat (Similarity score: 11.31)
- Todis Colomba Farcita Con Crema All'arancia (Similarity score: 12.59)
- Maina Maina, Colomba La Golosona Zuppa Inglese (Similarity score: 12.59)
- El Corte Inglés Panettone Chocolate (Similarity score: 12.65)
- Panettone (Similarity score: 14.07)
- Panettone Tradizionale (Similarity score: 14.08)
- Giovanni Cova & C Mini Panettone Al Limoncello (Similarity score: 15.36)