Panettone al cioccolato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1590kj (381 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1590kj (381 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 9.8g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 54.44444444444445% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.4% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 20 |
| Sodium | 208.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chiostro Panettone Chocolate (Similarity score: 2.33)
- Galup Galup Panettone (Similarity score: 8.76)
- Panettone (Similarity score: 8.76)
- Ticklebelly Dessert Shots (Similarity score: 9.83)
- Paolo Lazzaroni E Figli Spa Panettone Crema Al Pistacchio (Similarity score: 13.42)
- Il Panettone (Similarity score: 13.87)
- Ficiccaro Bio,pasticceria Matilde Vicenzi,le Chant Des Saveurs Pandoro Biologique (Similarity score: 14.37)
- Balocco Colomba Cioko Vaniglia (Similarity score: 15.31)
- Carrefour Panetone Relleno Chocolate (Similarity score: 15.47)
- Panettone Senza Canditi (Similarity score: 15.57)
- Motta Il Panettone (Similarity score: 17.48)
- Valente Pan Dulce (Similarity score: 17.90)
- Booby Boons Lactation Cookies (Similarity score: 17.94)
- Oliva, Dulcioliva Panettone (Similarity score: 18.00)
- Cornetti Integrali Farciti Al Cioccolato Fondente (Similarity score: 18.18)