Panettone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1640kj (392 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1640kj (392 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.6g |
| Saturated Fat | 8.9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 55.625% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 20 |
| Sodium | 220.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Colomba (Similarity score: 0.00)
- Pandoro Creme Patissiere (Similarity score: 11.31)
- Borsari Pandoro Cuor Gianduja Incartato Kg 1 (Similarity score: 13.33)
- Eliges Brioche Con Pepitas De Chocolate (Similarity score: 15.80)
- El Corte Inglés Pandoro Relleno De Chocolate (Similarity score: 16.56)
- Pizza Cookie (Similarity score: 16.57)
- Conad Colomba Senza Canditi (Similarity score: 17.75)
- Caramel Turtle Cheesecake, Caramel Turtle (Similarity score: 18.36)
- Giovanni Cova & C Colomba Limoncello (Similarity score: 18.65)
- El Corte Inglés Pandoro (Similarity score: 19.03)
- Schlunder Cake Cappuccino Liqueur (Similarity score: 19.49)
- Turtle Brownie (Similarity score: 19.67)
- Dulcesol Brio Choco (Similarity score: 20.24)
- Colomba (Similarity score: 20.61)
- Paluani Colomba (Similarity score: 20.66)