Pandoro con crema al cioccolata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1628kj (390 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1628kj (390 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.9g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.70588235294117% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 21 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Paluani Pandoro Gourmet (Similarity score: 6.71)
- Favorina,lidl Pandoro Al Limone (Similarity score: 9.34)
- Eroski Panettone Con Crema De Café Y Pepitas De Chocolate (Similarity score: 11.22)
- Colomba (Similarity score: 13.18)
- Panettone Classico (Similarity score: 13.71)
- Paluani Pandoro Tradizionale (Similarity score: 14.57)
- Balocco Panettone Zenzero E Limone (Similarity score: 14.66)
- Venetian Panettone (Similarity score: 14.86)
- Dais Cassata Siciliana (Similarity score: 15.48)
- Cornetti Integrali Con Farcitura Al Miele Di Fiori D'arancio (Similarity score: 15.77)
- Selex Colomba Senza Canditi (Similarity score: 16.43)
- Marie Morin Moelleux Au Chocolat Bio (Similarity score: 16.94)
- Casarinaldi Pandoro (Similarity score: 17.09)
- Ferrero Joghurt Schnitte Himbeere (Similarity score: 17.42)
- Balocco Colomba Cuor Di Cioccolato (Similarity score: 18.44)