Pandoro classique Bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1619kj (387 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1619kj (387 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 9.1g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.70967741935483% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.7% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 20 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 20.2g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasticceria Del Castello Pandoro Classique Bio (Similarity score: 2.96)
- Mistral, Biscuits Mistral Madeleines Pur Beurre Citron Vert (Similarity score: 11.24)
- Mistral,biscuits Mistral Madeleines Pur Beurre (Similarity score: 12.41)
- Tastykake, Tasty Baking Company Tastykake, Danish, Apple (Similarity score: 13.47)
- Tasty Baking Company Danish (Similarity score: 13.47)
- Mistral Madeleines Pur Beurre Caramel (Similarity score: 14.31)
- Colomba Al Pistacchio (Similarity score: 14.58)
- Tentacelia Muffins Sin Gluten (Similarity score: 17.68)
- Brioche Tressée Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 18.32)
- Gâche Tranchée Aux Éclats De Chocolat Au Lait (Similarity score: 18.51)
- El Corte Inglés Choco Chips (Similarity score: 18.82)
- Leclerc Pains Aux Raisins (Similarity score: 19.21)
- Croc Wich Beignet Au Chocolat (Similarity score: 19.61)
- New York Style Cheesecake (Similarity score: 19.76)
- The Father's Table L L C New York Style Cheesecake (Similarity score: 20.44)