Pandoro classico
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1866kj (446 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1866kj (446 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.9g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 47.82608695652174% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.8% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 22 |
| Sodium | 231.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lotus Mini Frangipane (Similarity score: 10.49)
- Dulcesol Croissants Amb Cacau Dulcesol 5 U (Similarity score: 10.76)
- De Nuestra Tierra Sobaos Pasiegos (Similarity score: 13.51)
- Unide Croissants Rellenos De Cacao (Similarity score: 14.05)
- Auchan Gaufres Liégeoises (Similarity score: 14.52)
- Sobao Pasiego (Similarity score: 14.86)
- Joselin Sobao Pasiego (Similarity score: 14.86)
- Lotus Mini Frangipane (Similarity score: 14.94)
- Dal Colle Pandoro (Similarity score: 16.42)
- Cookies Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 16.47)
- Tesco Sugar Waffle (Similarity score: 17.71)
- Chabrior Gaufres Liégeoises Aux Perles De Sucre (Similarity score: 18.41)
- Donut Au Sucre (Similarity score: 18.48)
- Kellog's Rice Crispies Squares: Cookie And Cream Flavour (Similarity score: 18.63)
- Stroopwafels (Similarity score: 19.05)