Pandoro
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1741kj (417 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1741kj (417 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.2g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 21 |
| Sodium | 256mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 256mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pandoro (Similarity score: 0.00)
- Pandoro (Similarity score: 0.00)
- Pandoro Classico 1kg Bonifanti (Similarity score: 0.00)
- Pandoro Classico (Similarity score: 0.00)
- Pandoro (Similarity score: 0.00)
- Maina Il Pandoro (Similarity score: 0.00)
- Maina Gran Pandoro (Similarity score: 0.00)
- Pandoro Classico (Similarity score: 2.85)
- Pandoro (Similarity score: 4.71)
- Crai Pandoro Classico (Similarity score: 7.25)
- Pandoro (Similarity score: 9.28)
- Maiana Maina Pandoro Cellophane Gr 700 (Similarity score: 9.28)
- Pandoro Classique Artisanal 750gr (Similarity score: 9.78)
- Maina Maina Il Gran Pandoro Ricetta Tradizionale (Similarity score: 10.36)
- Decò Croissant Albicocca (Similarity score: 14.55)