Pandoro
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1621kj (388 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1621kj (388 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.25g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.25g |
| Saturated Fat | 3.75g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 18.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.8% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 212.5mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212.5mg |
| Sugars | 22.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Spartan Spartan, Peach, Almond & Multigrain Oatmeal, Peach Almond (Similarity score: 16.49)
- Big Win, Rite Aid Corporation Big Win, Multigrain Oatmeal, Peach Almond (Similarity score: 16.49)
- Our Family, Nash Finch Company Peach Almond Multigrain Hot Cereal (Similarity score: 16.49)
- Gut & Günstig Happy Hoops (Similarity score: 17.46)
- U Barre De Céréales Fruits Rouges (Similarity score: 19.62)
- Lubella Zbożowe Kółka Z Miodem (Similarity score: 19.85)
- Beignet Choco Noisette (Similarity score: 19.90)
- Bonpreu Boles Blat De Moro Amb Mel (Similarity score: 20.46)
- Muffin (Similarity score: 20.52)
- Muffins Myrtille (Similarity score: 20.92)
- Dia Totters Ball (Similarity score: 21.10)
- Horno De San Juan Tarte A La Creme Et Fruits Des Bois (Similarity score: 21.18)
- Vita Pop's,agro Food Industrie Vita Ring's (Similarity score: 22.30)
- La Sirena Crepes De Chocolate (Similarity score: 22.31)
- Earnest Eats Earnest Eats, Hot & Fit Cereal, Blueberry Chia (Similarity score: 22.85)