Organic Cultured Coconut Vanilla Chamomile yogurt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 824kj (197 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 824kj (197 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 12.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 12.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 15g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 88.23529411764706% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 88.2% |
| Saturated Fat Value | 15g |
| Score | 12 |
| Sodium | 10.0000001490116mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10mg |
| Sugars | 6g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ya Cocco Naturale (Similarity score: 20.67)
- Asia Kokosmilch (Similarity score: 22.88)
- Lucy,lupino Ag Vegan Rein Pflanzlich Vanille Eis (Similarity score: 24.91)
- Blackberry Honey (Similarity score: 25.86)
- Jugo De Coco (Similarity score: 25.92)
- Salsa Mojo Picón (Similarity score: 28.52)
- Leader Price Banana Split (Similarity score: 28.61)
- Coco Tribe Natural Yoghurt (Similarity score: 30.75)
- Asia Green Garden Leite De Coco (Similarity score: 31.02)
- Coconut Milk Non Dairy Frozen Dessert, Coconut Milk (Similarity score: 31.55)
- Rewe Beste Wahl,rewe Rewe Soja Eis (Similarity score: 32.07)
- Picard Crème Glacée De Noix De Coco (Similarity score: 32.31)
- Blueberry Cardamom Coconutmilk Non Dairy Frozen Dessert, Blueberry Cardamom Coconutmilk (Similarity score: 33.70)
- Franprix Dessert Végétal Au Lait De Coco Sur Lit À La Myrtille (Similarity score: 34.13)
- Coconut Chips (Similarity score: 34.61)
Ingredients List
- Coconut
- Spring Water
- Agave Syrup
- Cassava
- Vanilla Extract
- Vanilla
- Camomile
- Vegan Probiotic Cultures
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)