Organic collard greens
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 146kj (35 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 146kj (35 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 0 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -9 |
| Sodium | 47mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 47mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Collard Greens (Similarity score: 2.68)
- Chopped Collard Greens (Similarity score: 2.68)
- Collard Greens (Similarity score: 2.68)
- Chopped Collard Greens (Similarity score: 6.41)
- Southeastern Meats Collard Greens (Similarity score: 6.45)
- Thiriet Julienne De Legumes Surgelés, 1kg (Similarity score: 7.94)
- Stater Bros Chopped Kale (Similarity score: 8.49)
- Earthbound Farm Earthbound Farm, Organic Collard Greens (Similarity score: 8.49)
- Noi Voi,orogel Minestrone (Similarity score: 9.01)
- Whole Foods Market, Bread & Circus Inc Whole Foods Market, Broccoli Florets (Similarity score: 9.05)
- Roasted Broccoli (Similarity score: 9.05)
- Italian Style Vegetables (Similarity score: 9.42)
- Steam In Bag Broccoli Normandy A Blend Of Broccoli Florets, Cauliflower Florets, Orange Carrots & Yellow Carrots, Broccoli Normandy (Similarity score: 9.42)
- Steamed Broccoli (Similarity score: 10.38)
- Auchan Les Natures Légumes Pour Couscous (Similarity score: 10.40)
Ingredients List
- Collard Greens
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)