Organic chicken tortilla soup, chicken tortilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 289kj (70 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 289kj (70 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.08g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.08g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 9.803921568627452% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9.8% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -1 |
| Sodium | 204mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 2.04g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Naturello Crema Di Ceci Con Rosmarino (Similarity score: 9.10)
- La Vie Claire Soupe Pois Chiches Tomates Et Epices Indiennes (Similarity score: 9.82)
- Soupe De Poissons (Similarity score: 9.89)
- Vallericca, Lidl Crema Di Ceci Con Tismarino (Similarity score: 12.53)
- Migros Md Salade De Thon (Similarity score: 12.76)
- Giraudet Soupe Pois Cassés Sarrasin Grillé (Similarity score: 13.01)
- Picard Legumes Pour Potage Minestrone (Similarity score: 13.49)
- Arrabiata (Similarity score: 13.51)
- Re Cuoco,emme Food Couscous Alle Verdure (Similarity score: 13.59)
- Sugo Al Basilico (Similarity score: 15.20)
- Price First Black Beans (Similarity score: 15.78)
- Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 15.79)
- Carottes Râpées (Similarity score: 15.87)
- La Preferida Pink Beans (Similarity score: 16.42)
- Marks & Spencer Chicken & Vegetable Chow Mein (Similarity score: 16.96)
Ingredients List
- Chicken Broth
- Contains 2% And Less Of
- Corn Starch
- Garlic
- Lime Juice
- Canola Oil
- Coriander Leaves
- Sea Salt
- Cultured Dextrose* And Spices
- Water
- Tomato
- Chicken
- Corn
- Onion
- White Corn Tortilla Chips
- Black Beans
- Red Bell Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)