Organic chicken stock
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 52kj (13 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 52kj (13 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 179.166666666672mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 179.2mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vietnamese Pho Beef Bone Broth With Layered Notes Of Star Anise, Cloves, And Cinnamon , Pho Beef Bone Broth (Similarity score: 3.40)
- Skits Esquites (Similarity score: 4.55)
- Mccormick & Company Inc Chicken Stock For Cooking, Original (Similarity score: 5.37)
- Mccormick & Company Inc Chicken Stock For Cooking, Original (Similarity score: 6.61)
- Mccormick & Company Inc Organic Free Range Chicken Stock (Similarity score: 6.61)
- Passata Di Pomodoro (Similarity score: 10.94)
- Passata Di Pomodoro (Similarity score: 10.98)
- Passata Di Pomodoro (Similarity score: 11.01)
- Del Monte Savory Beef Culinary Stock, Savory Beef (Similarity score: 14.37)
- Mccormick & Company Inc Organic Stock For Cooking, Beef (Similarity score: 16.59)
- Groix Nature Salicorne Au Vinaigre (Similarity score: 16.63)
- Mccormick, Mccormick & Company Inc Original Beef Stock For Cooking (Similarity score: 17.48)
- Mccormick & Company Inc Original Beef Stock For Cooking (Similarity score: 17.48)
- Baxters Beef Consommé (Similarity score: 18.59)
- Veritas Caldo De Verduras (Similarity score: 20.12)
Ingredients List
- Chicken Broth
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)