Organic Baked Beans in tomato sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 376kj (90 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 376.0kj (90 calories/kcal) |
| Fiber | 3.2 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -4 |
| Sodium | 156.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156.0mg |
| Sugars | 4.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Findus,green Cuisine Veggie Bowl (Similarity score: 15.20)
- La Casa Marimiel Hojuelas De Avena Integral (Similarity score: 15.68)
- Vegetarian Chili (Similarity score: 16.37)
- Bellisio Foods Inc Eat!, La Vida Tomatillo Chicken (Similarity score: 17.56)
- Delhaize Salade Thaï (Similarity score: 18.80)
- Dare Foods Breton Gluten Free Crackers (Similarity score: 19.38)
- Lemon Herb Chicken Piccata (Similarity score: 19.43)
- Comme J'aime Hachis Parmentier (Similarity score: 19.57)
- Pacific, Pacific Surf Basa Pacific Surf Basa, Swai Fillet (Similarity score: 20.51)
- Quorn Quorn Mince 300g (Similarity score: 20.65)
- Rema 1000 Økølogiske Røde Linser (Similarity score: 21.78)
- Auchan Maiz Dulce En Grano (Similarity score: 22.07)
- Eliges Maíz Dulce En Grano (Similarity score: 22.07)
- Tastefully Plated Vegetable Tagine (Similarity score: 22.20)
- Crider Premium Chunk White Chicken In Water (Similarity score: 22.33)