Oreo Oreo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1954kj (468 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1954kj (468 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 26.31578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.3% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 39g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- France Cake Tradition Gâteau Bio Chocolat (Similarity score: 13.41)
- Boni Gaufres Molles (Similarity score: 17.82)
- Koska Koska Halva Cekme M Pistasch (Similarity score: 18.98)
- Organic Dark Chocolate Cherry Trail Mix, Dark Chocolate Cherry (Similarity score: 20.55)
- Raley's Raley's, Organic Chocolate Fruit And Nut Mix (Similarity score: 21.69)
- Market Basket Market Basket, Fruit Nut Mix, Chocolate (Similarity score: 21.69)
- Simply Roundy's Simply Roundy's, Organic Chocolate Fruit & Nut Trail Mix (Similarity score: 21.69)
- Wegmans Organic Fruit & Nut Trail Mix (Similarity score: 21.69)
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Wegmans, Organic Trail Mix, Chocolate, Fruit & Nut (Similarity score: 21.69)
- Nature's Path Nature's Path Pumpkin Seed, Raisin & Almond Granola (Similarity score: 22.55)
- Sondey Mini Fourrés (Similarity score: 22.85)
- Langues De Chat (Similarity score: 22.87)
- Jewel Osco, Regal Health Food International Inc Jewel Osco, Mix Calorie Watchers (Similarity score: 24.21)
- French Burnt Peanuts (Similarity score: 24.30)
- Eroski Turrón Crema Catalana (Similarity score: 24.51)
Ingredients List
- Ingredientes
- Prox ) Fosfato Monocalcico
- Bicarbonato De Amonio
- Pasta De Cion Acao Y Saborizante Artificial
- Contiene Trigo
- Y Derivado De Soya
- Omg Puede Contener Leche
- Hecho Enmezi Ce Por Mondelez Mexico
- S
- De R L De C V
- H
- Harina De Trigo
- Co No 58a 0
- Cot
- Tres Estreilas
- C P
- 07820
- Ciudad De Mexico
- M E
- Agtandada
- De Referencia Para Mostrar U Diseno Pyogu Ctotiquetad O Unicament E Para Su Venta En M Exico
- 24 9 13 7% 0mg
- Grasa Vegetal
- Aceite Vegetal
- Cocoa
- Jarabe De Maiz De Alta Fructosa
- Bicarbonato De Sodio
- Sal Yodada
- Lecitina De Soya
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)