Oreo Oréo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2004kj (479 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 2004kj (479 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 26 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 8.2g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 43.1578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.2% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 26 |
| Sodium | 528mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 528mg |
| Sugars | 40g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 40g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ica Ica Välkryddade Pepparkakor (Similarity score: 18.89)
- Win Co Foods Peanut Butter Cookies (Similarity score: 20.85)
- Target, Maud Borup Inc Target, Chocolate Chip Cookies, Soft & Delicious (Similarity score: 23.55)
- Lance Choc O Lunch Cookies, Vanilla Creme (Similarity score: 25.53)
- Lance Choc O Lunch Cookies (Similarity score: 25.53)
- Target Corporation Chocolate Chip Cookie (Similarity score: 26.82)
- Target Corporation, Original Gourmet Food Company Inc Target Corporation, Chocolate Chips Cookies (Similarity score: 26.82)
- President Baking Company Inc Cookies (Similarity score: 27.50)
- Maud Borup Inc Peanuts, Collector Plate With Chocolate Chip Cookies (Similarity score: 29.59)
- San San Crunchy Oats (Similarity score: 30.47)
- Annas Pepparkakor,alfmix Annas Pepparkakor Annas Ekologiska Pepparkakor (Similarity score: 30.84)
- Ralcorp Frozen Bakery Products Inc Great American Cookies, Cookie Dough, Peanut Butter (Similarity score: 32.31)
- Peanut Butter Chip Cookie Dough, Peanut Butter Chip (Similarity score: 32.60)
- La Trinitaine Palets Cacao (Similarity score: 33.13)
- Cadbury Cadbury Choco Creme Oreo (Similarity score: 33.29)