Orecchiette Tricolore
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1582kj (379 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1582kj (379 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 41.17647058823529% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.2% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasta Toscana, Fabianelli Farfalle 201 (Similarity score: 1.48)
- Di Bari Gigli (Similarity score: 4.85)
- Quinoa Soffiata (Similarity score: 5.01)
- Küchle Knabber Esspapier, Grüner Apfel Geschmack (Similarity score: 9.44)
- Laselva Mezzi Rigatoni (Similarity score: 11.40)
- Pasta Toscana,fabianelli Penne Rigate N°98 (Similarity score: 11.41)
- Pasta Toscana, Fabianelli Tortiglioni N°94 (Similarity score: 11.41)
- Riso Soffiato (Similarity score: 11.68)
- (Similarity score: 11.89)
- Bandnudeln (Similarity score: 12.52)
- Hijas Del Sol Tortitas De Arroz Sin Sal (Similarity score: 13.50)
- Carrefour Sélection,cmi (carrefour Marchandises Internationales),groupe Carrefour Trine (Similarity score: 14.94)
- Seitenbacher Kakao Düsis (Similarity score: 15.45)
- Fiorentini Gallette Di Riso (Similarity score: 15.59)
- La Finestra Sul Cielo Pain Azyme D'épeautre Bio (Similarity score: 15.92)