Orecchiette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.60000038147g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.6g |
| Saturated Fat | 0.30000001192093g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 30.000001192093002% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 320.000004768372mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 320mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cora Ravioli Jambon 300 Grammes (Similarity score: 6.71)
- Ecochard Ravioli Au Jambon (Similarity score: 9.81)
- Pain Complet Leclerc (Similarity score: 9.86)
- Tramezzini Tonno E Salsa Leggera (Similarity score: 11.63)
- Agnolotti Alla Zucca (Similarity score: 12.88)
- New York Bakery Co Bagels Au Sésame (Similarity score: 12.94)
- Lustucru Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 13.00)
- Warburtons Warburtons Thin Bagels Cinnamon And Raisin (Similarity score: 13.31)
- New York Bakery Co Bagels Nature (Similarity score: 13.82)
- Tortellini Con Pollo Y Bacon (Similarity score: 14.72)
- High Protein Active Wraps Flour Tortillas (Similarity score: 15.67)
- Belle France Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 15.76)
- La Pasta Di Angelo,treo Tortelloni Prosciutto Cotto E Basilico Atttention Autres Photos (Similarity score: 15.85)
- Alipende Pan De Molde Sin Corteza 100% Harina Integral (Similarity score: 16.40)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Hannaford, French Toast Bagels (Similarity score: 16.44)