Orange cauliflower renegade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 335kj (81 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 335kj (81 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2435897435897 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.24 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 3.2051282051282g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.21g |
| Saturated Fat | 0.32051282051282g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.499999999999806% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -3 |
| Sodium | 169.871794871792mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 169.9mg |
| Sugars | 3.8461538461538g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.85g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marinara Pasta Sauce (Similarity score: 10.87)
- Orti Di Calabria Marinara Suace (Similarity score: 10.87)
- Saor Srl Don Pomodoro, Traditional Sauce (Similarity score: 10.87)
- Saor Italia Srl Don Pomodoro, Marinara, Traditional Sauce (Similarity score: 10.87)
- Orti Di Calabria Arrabbiata Sauce (Similarity score: 10.87)
- Orti Di Calabria Tomato & Basil Sauce (Similarity score: 13.83)
- Don Pomodoro Don Pomodoro, Italian Traditional Sauce, Tomato & Basil (Similarity score: 13.83)
- Four Meatball Sauce (Similarity score: 16.34)
- Asda Mixed Beans (Similarity score: 18.65)
- Ithaca Hummus Ithaca Everyone Bagel Hummus (Similarity score: 19.37)
- Zuppa Rustica Di Fave (Similarity score: 20.84)
- Pronatura Ratatouille Bio (Similarity score: 21.41)
- K Bio Gemüsemais (Similarity score: 21.72)
- 18th Street Select Garden Salad (Similarity score: 21.82)
- Tomato Basil Pasta Sauce (Similarity score: 21.87)
Ingredients List
- Cauliflower
- Green Onion
- Sauce
- Broccoli
- Red Quinoa
- White Quinoa
- Yellow Bell Pepper
- Edamame
- Carrot
- Walnut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)