Open Nature Savory Sage Stuffing
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 761kj (182 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 761kj (182 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.64g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.64g |
| Saturated Fat | 2.73g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 30.033003300330037% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 8 |
| Sodium | 527mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 527mg |
| Sugars | 4.55g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Open Nature Savory Cranberry & Sage Stuffing (Similarity score: 0.00)
- Devour Buffalo Chicken Mac & Cheese (Similarity score: 12.81)
- Farci Du Poitou (Similarity score: 14.63)
- Casino Crêpes Fromage Surgelées (Similarity score: 15.58)
- Taylor Farms Inc Caesar Salad With Chicken (Similarity score: 15.90)
- Gustoria Gustoria Kartoffeltaschen Mit Frischkäse & Kräutern (Similarity score: 16.08)
- Hacao Crevette 100 Pièces (Similarity score: 16.17)
- Raviolis Aux Crevettes (Similarity score: 16.17)
- Maître Coq Donuts De Poulet 100% Filet Bacon & Cheddar Sauce Barbecue (Similarity score: 16.57)
- Italiamo Crema Ai 4 Formaggi, 4 Käse Sauce (Similarity score: 17.46)
- Carrefour Canelones Carne (Similarity score: 17.64)
- Saupiquet Thunfisch Salat Italiana (Similarity score: 17.80)
- Meijer Chicken Salad (Similarity score: 19.48)
- Pork Bbq With A Sweet & Spicy Bbq Sauce (Similarity score: 21.44)
- Tortilla (Similarity score: 21.47)
Ingredients List
- Poultry Broth
- Sea Salt
- Plain Croutons
- Celery
- Onion
- Canola Oil
- Salted Butter
- Dried Cranberries
- Raw Cane Demerara Sugar
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)