Old wessex ltd Woodstock irish style oatmeal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.5g |
| Saturated Fat | 1.25g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Old Fashioned Oats (Similarity score: 0.00)
- Woodstock Woodstock Organic Instant Oatmeal (Similarity score: 0.00)
- Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- Mom's Best Cereals Old Fashioned Oats (Similarity score: 0.00)
- 100% Natural Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- The Quaker Oats Company 100% Whole Grain Oats Quick 1 Minute Oats (Similarity score: 0.00)
- Mom's Best Cereals Cereals (Similarity score: 0.00)
- Organic Irish Style Oatmeal (Similarity score: 0.00)
- Quaker Quaker, 100% Natural Whole Grain Oatmeal (Similarity score: 0.00)
- Gluten Free Old Fashioned Oats (Similarity score: 0.00)
- Shoprite Shoprite, Oven Toasted Oats, Old Fashioned (Similarity score: 0.00)
- Mom's Best Cereals Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- Steel Cut Hearty Traditional Oats (Similarity score: 0.00)
- Malt O Meal Quick Rolled Oats (Similarity score: 0.00)
- Betteroats Steel Cut Oats (Similarity score: 0.00)
- I Love Oats Quick Oats (Similarity score: 0.00)
Ingredients List
- Whole Grain Irish Style Oats
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)