Old-fashioned whole grain oats
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.5g |
| Saturated Fat | 1.25g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- H E B H E B, Old Fashioned Oats (Similarity score: 0.00)
- Spartan Spartan, Rolled Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- Meijer Meijer, True Goodness, Organic Steel Cut Oats (Similarity score: 0.00)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Ip Lp 365 Everyday Value, Organic Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- Hodgson Mill, Hodgson Mill Inc Hodgson Mill, Steel Cut Oats (Similarity score: 0.00)
- Key Food Oats (Similarity score: 0.00)
- Steel Cut Oats (Similarity score: 0.00)
- Nature's Place Steel Cut Quick Cook Oats, Whole Grain Oats (Similarity score: 0.00)
- Rollin' Oats Old Fashioned Oats (Similarity score: 0.00)
- Smart & Simple Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- Harris Teeter Harris Teeter, Organics Steel Cut Oats (Similarity score: 0.00)
- Rite Aid Corporation B4y, Quick Cooking Steel Cut Oats (Similarity score: 0.00)
- Smart Sense Smart Sense, Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- Kroger, The Kroger Co 100% Whole Grain Steel Cut Oats (Similarity score: 0.00)
- Harris Teeter Whole Grain Cereal Oats (Similarity score: 0.00)
- Gold Emblem, Gold Emblem Abound Quick Cook Steel Cut Oats (Similarity score: 0.00)
Ingredients List
- Oat Flakes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)