Ok.- Ok. Ice Tea Pfirsich
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 134kj (33 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 134kj (33 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 8g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- All Natural Young Coconut Juice With Pulp (Similarity score: 7.61)
- 365 Lemonade (Similarity score: 11.44)
- Marks & Spencer British Rhubarb & Vanilla Juice (Similarity score: 11.44)
- Mister Cocktail,bardinet Boisson Aromatisée Sans Alcool (Similarity score: 11.52)
- Müller Fructiv Granatapfel Zitrone (Similarity score: 12.75)
- Marks & Spencer Ginger Limonade (Similarity score: 12.75)
- Marks & Spencer Sparkling Elderflower Soda (Similarity score: 12.75)
- Marks & Spencer Lemonade (Similarity score: 12.76)
- Double Dutch Indian Tonic (Similarity score: 12.89)
- Tetley Tetley Ice Tea Mango 330ml Portugal (Similarity score: 12.89)
- Boga Boga Fruit De Bois (Similarity score: 12.92)
- Elixia Limonade Fraise Des Bois (Similarity score: 12.93)
- Mushutea Té Verde Hierbabuena (Similarity score: 12.94)
- Kombucha (Similarity score: 13.12)
- Seagram’s Seagram's Tonic Water (Similarity score: 13.19)
Ingredients List
- Water
- Sugar
- Acid
- Black Tea Extract
- Acidity Regulator
- Flavouring
- Antioxidant
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)