ocean sea Meeresfrüchte
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 293kj (71 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 293kj (71 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13.10000038147g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.1g |
| Saturated Fat | 0.20000000298023g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.222223142046815% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 320mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 320mg |
| Sugars | 0.10000000149012g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hacendado Alubia Carilla (Similarity score: 13.84)
- Tous Les Jours Lentilles Préparées (Similarity score: 14.30)
- Biona Organic Tofu (Similarity score: 14.65)
- Auga Cannellini Beans (Similarity score: 15.14)
- Saint Eloi Haricots Blancs Prepares (Similarity score: 16.18)
- Capitaine Cook Soupe De Poissons (Similarity score: 16.93)
- Vitana Čína, Základ Jídla (Similarity score: 17.73)
- Progresso Rich & Hearty Chicken Corn Chowder With Bacon Soup (Similarity score: 18.19)
- Starkist Readytoeat Tuna Salad (Similarity score: 18.25)
- Campbell's Campbell& Chunky Pub Style Chicken Pot Pie Soup (Similarity score: 19.25)
- Soupe De Poissons Entiers (Similarity score: 19.56)
- Heinz Heinz Red Kidney Beans 400g (Similarity score: 19.79)
- Supersol Atún Claro En Escabeche (Similarity score: 19.95)
- Raynal Et Roquelaure Flageolets Cuisinées À L'auvergnate (Similarity score: 20.09)
- Raynal Et Roquelaure Flageolets Cuisinés À L'auvergnat Extra Fins (Similarity score: 20.09)
Ingredients List
- Water
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)