Ocado Large Plain Wraps
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1226kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1226kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 3.1 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 6.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.7g |
| Saturated Fat | 3.7g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 44.047619047619044% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44% |
| Saturated Fat Value | 3.7g |
| Score | 2 |
| Sodium | 360mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 360mg |
| Sugars | 2.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tortelloni Con Ricotta E Spinaci (Similarity score: 9.69)
- Tortellini Ricotta E Spinaci (Similarity score: 9.97)
- Tortelloni Ricotta E Spinaci (Similarity score: 9.97)
- Prix Tortelloni Con Ricotta E Spinaci (Similarity score: 10.23)
- Le Meraviglie Di Adelia Ravioli Ricotta E Spinaci (Similarity score: 15.06)
- Giovanni Rana Giovanni Rana, Ravioli, Cheese "delicato" (Similarity score: 15.13)
- Picard Bâtonnets Panés À La Mozzarella (Similarity score: 18.44)
- Cappelletti Prosciutto Crudo (Similarity score: 20.00)
- Ölz Mini Schoko Schnecken, Ölz (Similarity score: 21.65)
- Triple Cheese Tortellini, Triple Cheese (Similarity score: 22.49)
- Ölz Mini Schnecke Schoko (Similarity score: 23.81)
- Leader Price Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 25.83)
- Homestyle Beef Meatballs (Similarity score: 26.73)
- Primeal Tortellini Aux Légumes Bio (Similarity score: 27.02)
- Bio Primo Tortellini Mit Gemüsefüllung (Similarity score: 27.02)