Océrès Moelleux Bio citron de Sicile
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1552kj (371 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1552kj (371 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.66 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 1.9g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 10.382513661202184% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.4% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 38mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 38mg |
| Sugars | 31.4g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 31.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 3 Moelleux Bio Citron De Sicile (Similarity score: 12.75)
- Légendes Gourmandes Riz Au Lait Caramel Beurre Salé (Similarity score: 17.82)
- Iswari Despertar De Buda (Similarity score: 19.70)
- Momentum Brands Momentum Brands, Mini Gummy Body Parts (Similarity score: 19.75)
- Harizan Preparado Para Bizcocho Sin Gluten (Similarity score: 20.93)
- Mercadona Pastel De Boniato Descatalogado (Similarity score: 21.81)
- Kölln Musli Cranberry (Similarity score: 22.93)
- Pear, Cherry, Walnut Fresh Fruit & Oat Bar, Pear, Cherry, Walnut (Similarity score: 23.96)
- Pear Cherry Walnut Fresh Fruit & Oat Bar, Pear Cherry Walnut (Similarity score: 23.96)
- Moulin Des Moines Farine De Châtaigne (Similarity score: 24.11)
- Sirop D'érable Pur (Similarity score: 24.79)
- Jours Heureux Cake Anglais Aux Fruits (Similarity score: 25.21)
- Moulin Des Moines Farine De Chataigne (Similarity score: 25.37)
- Moulin Des Moines Farine De Chataigne (Similarity score: 25.37)
- Verival Céréale Antan (Similarity score: 25.47)
Ingredients List
- Egg White
- Almond Flour
- Raising Agent
- Lemon Oil
- Rice Flour
- Sunflower Oil
- Agave Syrup
- Water
- Millet Flour
- Sunflower Seed
- Powdered Almonds
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)