Oblaten Lebkuchen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1586kj (380 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1586kj (380 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 3.8g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 38.77551020408163% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.8% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 17 |
| Sodium | 352mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 352mg |
| Sugars | 35.2g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 35.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Half Devil's Food Cake, Devil's Food (Similarity score: 12.73)
- Limoncello Inspired Mini Cupcakes, Limoncello (Similarity score: 16.45)
- Chocolate & Vanilla Cupcakes, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 16.62)
- Assorted Cupcakes (Similarity score: 16.62)
- Chocolate & Vanilla Cupcakes, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 16.65)
- Sondey Crêpes Fraise (Similarity score: 17.42)
- Old Fashioned Glazed Doughnut Holes, Glazed (Similarity score: 17.59)
- Original Gooey Butter Cake (Similarity score: 17.81)
- Cake Boss Va Va Velvet Filled Cupcakes (Similarity score: 18.49)
- Red Velvet Filled Cupckaes (Similarity score: 18.49)
- Racine Danish Kringles Almond Kringle (Similarity score: 19.06)
- Chocolate Mini Cupcakes (Similarity score: 20.05)
- Lubella Choco Piegotaki (Similarity score: 20.28)
- Racine Danish Kringles Almond Racine Danish Kringles, Almond (Similarity score: 20.32)
- Honey Stinger, En R G Foods Llc Honey Stinger, Energy Bar, Rocket Chocolate (Similarity score: 20.60)