oats cell
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1565kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1565kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 0 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Harina De Avena Chocolate (Similarity score: 4.49)
- Red Tractor Foods Rolled Oats (Similarity score: 4.50)
- Scientiffic Nutrition Harina De Avena Gourmet Nutchoc (Similarity score: 6.39)
- Vivibio Gallette Di Grano Kamut (Similarity score: 6.48)
- Just Green Organic Rolled Oats (Similarity score: 6.61)
- Harina De Avena Sabores (Similarity score: 6.64)
- Hero Tech Nutrition Harina De Avena (Similarity score: 6.81)
- Scientiffic Nutrition Harina De Avena (Similarity score: 7.22)
- Tortiglioni (Similarity score: 8.10)
- Albert Hein Flocons D'avoine (Similarity score: 8.21)
- Albert Hein Havermout (Similarity score: 8.57)
- Via Antica Pennoni Rigati (Similarity score: 8.79)
- Flocons D'avoine Complets (Similarity score: 9.06)
- Giglio Le Sfogliatelle Lasagnette All'uovo (Similarity score: 9.08)
- Penne Rigate N°41 1000g E (Similarity score: 9.72)