Oatmeal Cranberry Cookies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1494kj (358 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1494kj (358 calories/kcal) |
| Fiber | 7.1428571428571 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.14 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.714285714286g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.71g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 7 |
| Sodium | 160.714285714292mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160.7mg |
| Sugars | 32.142857142857g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nature's Bakery Brownie, Double Chocolate (Similarity score: 7.22)
- Nature's Bakery Apple Cinnamon Real Fruit & Whole Grains Fig Bar, Apple Cinnamon (Similarity score: 11.69)
- Bella Four Bakery Blueberry Real Fruit & Whole Grains Fig Bar (Similarity score: 11.69)
- Miss Marjorie's, Steel Drum Plantains (Similarity score: 19.94)
- Závin S Náplní Makovou (Similarity score: 22.76)
- Pain D'épices Averbode (Similarity score: 27.79)
- Choice Foods Crispy Marshmallow Square (Similarity score: 27.98)
- Farm Fresh Crispy Squares (Similarity score: 27.98)
- Mornflake Top Porridge Avec Sirop De Sucre Lyle's (Similarity score: 28.08)
- Natures Bakery Fig Bar, Fig (Similarity score: 28.30)
- Fig Bar, Pomegranate (Similarity score: 28.30)
- Gluten Free Fig Bar, Raspberry (Similarity score: 28.30)
- Nature's Bakery Fig Bar, Pomegranate (Similarity score: 28.30)
- Veritas Carrot Cake Vegà (Similarity score: 29.12)
- Simple Truth Kale Bars With Dates (Similarity score: 29.59)