Oatly Hazelnut Swirl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.4g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 45% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 10.90)
- Kemps, Kemps Llc Moose Tracks Frozen Yogurt (Similarity score: 12.13)
- Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Swirl And Chopped Peanut Butter Cups, Peanut Butter (Similarity score: 13.02)
- Non Dairy Cashew Caramel Frozen Dessert, Cashew Caramel (Similarity score: 14.60)
- Real Premium Lemon Tart Luscious Shortbread Crumbles Swirled In Creamy Cheesecake Ice Cream, Lemon Tart (Similarity score: 14.86)
- Peanut Butter Monster Cookie Mash Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 15.18)
- Homestyle Butter Pecan (Similarity score: 15.27)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Key Lime Pie (Similarity score: 16.57)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Super Chunky Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 17.35)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Super Chunky Cookie Dough Ice Cream, Super Chunky Cookie Dough (Similarity score: 17.95)
- Homestyle Ice Cream (Similarity score: 18.19)
- Prestige Ice Cream, Homestyle Butter Pecan (Similarity score: 18.19)
- Key Lime Premium Ice Cream With Graham Cracker Swirl, Key Lime Pie (Similarity score: 18.35)
- Best Choice Premium Churn Style Light Ice Cream (Similarity score: 18.41)
- Icecake By Roger Carvallo Helado Carrot Cake (Similarity score: 18.54)