Oat smoothie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 297kj (71 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 297kj (71 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.08g |
| Saturated Fat | 1.88g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 64.38356164383562% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.4% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | 1 |
| Sodium | 46mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 46mg |
| Sugars | 5.83g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.83g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blueberry Kefir (Similarity score: 4.72)
- 365 Strawberry Kefir Cultured Whole Milk Vit D (Similarity score: 4.72)
- Raspberry Original Kefir Cultured Whole Milk, Raspberry (Similarity score: 4.90)
- Non Homogenized Whole Milk Yogurt (Similarity score: 4.91)
- Sierra Nevada Cheese Company All Natural Yogurt (Similarity score: 4.91)
- Thise Thise Græsmælk (Similarity score: 4.94)
- Blueberry Original Kefir Cultured Whole Milk (Similarity score: 5.04)
- Whole Foods Market Raspberry Kefir Cultured Whole Milk Vit D (Similarity score: 5.04)
- โฟร์โมสต์,foremost นมเย็นบิงซู (Similarity score: 5.64)
- Berchtesgadener Land Bioghurt Sans Lactose (Similarity score: 6.18)
- Berchtesgadener Land Bioghurt (Similarity score: 6.18)
- Carrefour Spécialité Laitière Semi Épaisse Légère (Similarity score: 6.19)
- Carrefour Légère Semi Épaisse (Similarity score: 6.35)
- Schwarzwaldmilch Bio Frische Vollmilch (Similarity score: 6.39)
- Dennree Weidemilch Joghurt Mild (Similarity score: 6.55)
Ingredients List
- Whole Milk
- Disodium Diphosphate As Emulsifier And Stabilizer
- E960
- Artificial Horchata Flavor And Cinnamon Flavor
- Water
- Sugar
- Milled Oats
- E471
- Carrageenan And Guar Gum As Emulsifier And Stabilizer
- E452i
- Sodium Orthophosphate
- E451i
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)