Oat milk
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 667kj (160 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 667kj (160 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.8985507246377002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 2.8985507246377002g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 80.00000000000055% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 8 |
| Sodium | 188.405797101448mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188.4mg |
| Sugars | 21.739130434783g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.74g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Mousse Chocolat Noir Coulis Au Caramel (Similarity score: 29.88)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 29.90)
- Salted Caramel Craze Reduced Fat Ice Cream, Salted Caramel Craze (Similarity score: 35.85)
- Finest Yoghurt & Crunchies, Caramel Chocolate Pecan (Similarity score: 36.74)
- Cailler Frigor Crème Dessert Frigor (Similarity score: 36.84)
- Conad Ricotta Conad (Similarity score: 38.56)
- Picard Creme Glacee Caramel Fleur De Sel (Similarity score: 38.86)
- Homestyle Mashed Potatoes (Similarity score: 39.62)
- By Sainsbury's Lighter Soft Cheese Cracked Black Pepper (Similarity score: 40.06)
- Sabarot Le Petit Quinoa (Similarity score: 40.55)
- Turbos Flamas Corn Snacks 1 0 Ounce Plastic Bag (Similarity score: 41.01)
- Barilla Pan Di Stelle (Similarity score: 41.14)
- Primia,elda Ricotta Fresca (Similarity score: 42.02)
- Ricotta (Similarity score: 42.12)
- Bounty Bounty Coconut Hot Chocolate (Similarity score: 42.46)
Ingredients List
- Oatmilk
- Sea Salt
- Natural Salted Caramel Flavor
- Contains Less Than 0 5% Of
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)