Nutroma Nutroma
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 188kj (45 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 188kj (45 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.1g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.1g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 68.23529411764706% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.2% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 4 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 10.1g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leyma Leche Semidesnatada De Vaca (Similarity score: 15.24)
- Carrefour Lait Des Campagnes Du Sud De La France (Similarity score: 17.92)
- Leyma Leche Natura Semidesnatada (Similarity score: 18.67)
- Etxaldia Etxaldia Lait Du Pays Basque Demi Écrémé La Brique D'1 L (Similarity score: 19.68)
- Le Gall Lait Demi Écrémé (Similarity score: 19.76)
- The Bridge Lait Demi Écrémé À Boire Bio (Similarity score: 19.76)
- Lait Demi Ecreme (Similarity score: 20.20)
- Weis, Weis Markets Inc Weis, Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 21.13)
- Lowfat Cultured Butter Milk (Similarity score: 21.27)
- Cultured Butter Milk (Similarity score: 21.27)
- Supervalu Fortified Light Milk (Similarity score: 21.96)
- Latte Parzialmente Scremato (Similarity score: 22.68)
- Darigold Low Fat Milk (Similarity score: 22.90)
- Umpqua Dairy Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 22.90)
- Darigold Darigold, Low Fat Buttermilk, 1 % Milkfat (Similarity score: 22.90)
Ingredients List
- Whole Milk
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)