Nutrition energy mix
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2339kj (560 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2339kj (560 calories/kcal) |
| Fiber | 8.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.2631578947368425 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14.71g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.71g |
| Saturated Fat | 5.88g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 13.32728921124207% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.3% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 353mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 353mg |
| Sugars | 17.65g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jim Bean Honey Bourbon Cashews (Similarity score: 25.51)
- Yumello Salted Date Peanut Butter (Similarity score: 26.67)
- Maison Naja Melange Aperitif (Similarity score: 27.26)
- Hy Vee, Hy Vee Inc Sweet & Salty Nut Ice Cream Topping (Similarity score: 28.85)
- Better Together Toppers Sweet & Salty Nuts (Similarity score: 28.85)
- Target Stores Sweet & Salty Nut Topping (Similarity score: 28.85)
- Volksshake Smoky Harissa Peanut Butter (Similarity score: 29.32)
- Luc Salsedo,socca Chips Biscuit Salé Et Chips (Similarity score: 29.61)
- Sainte Barbe Croutons Nature (Similarity score: 29.80)
- Rosten Kurptsansiemen & Pellava (Similarity score: 31.28)
- Gopicnic Gopicnic, Baja Blend, Fruit & Nut Mix (Similarity score: 31.52)
- Creamy Peanut Butter (Similarity score: 31.70)
- Crunchy Peanut Butter (Similarity score: 33.22)
- E Escriva Gourmet (Similarity score: 34.02)
- E Escriva Papas Artesanas Hechas Con Caldera Tradicional (Similarity score: 34.02)
Ingredients List
- Almond
- Cottonseed Oil
- Corn Syrup
- Honey
- Salt
- Colour
- E414
- Confectioner's Glaze
- E903
- E901
- E415
- Honey Roasted Sesame Sticks
- Peanut
- Semisweet Chocolate
- Sugar
- Walnut
- Pecan Nut
- Oil Roasted Soynuts
- Peanut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)