Nutrinuts Nutrinuts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2230kj (533 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2230kj (533 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.2g |
| Saturated Fat | 4.75g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 14.307228915662648% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 18.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 18mg |
| Sugars | 31.2g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 31.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dr Balke,dr Balke Classic Sesam Krokant Klassisch (Similarity score: 15.29)
- Schock's Sesamac Crunchy Sesame + Honey (Similarity score: 15.65)
- Alemany Torro Crocant (Similarity score: 18.00)
- Meandros Erdnussriegel (Similarity score: 18.84)
- Salad Pizza! Macadamia Delite Nuts (Similarity score: 19.47)
- Dardenne Pate A Tartiner (Similarity score: 19.50)
- 1880 Polvorones De Almendra Con Aceite De Oliva Y Harina Integral (Similarity score: 20.10)
- Nougat De Provence (Similarity score: 20.25)
- Turrón 25 Turrón De Cacahuete (Similarity score: 20.29)
- Sunbites Mix De Frutos Secos Y Pasas 0% Sal Añadida Bolsa 125 G (Similarity score: 20.29)
- Migros, Migros Bio Barre Croquante Au Sésame (Similarity score: 20.41)
- Black Forest Trail Mix (Similarity score: 21.10)
- Franprix Mélange De Graines (Similarity score: 21.65)
- Studenten Futter (Similarity score: 21.89)
- Crownfield Cranberry Seed Mix (Similarity score: 21.93)
Ingredients List
- Sugar
- Iodised Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)