Nutcracker crunch trail mix
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1975kj (473 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1975kj (473 calories/kcal) |
| Fiber | 2.8 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 16.666666666666668 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 16.7 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 23 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 11.11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.11g |
| Saturated Fat | 9.72g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 38.88% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 21 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 44.44g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Archer Farms, Target Stores Monster Trail Mix (Similarity score: 5.51)
- Archer Farms Monster Trail Mix (Similarity score: 5.51)
- Monster Trail Mix With Nuts, Candy & Raisins (Similarity score: 5.51)
- Monster, Target Stores Monster Trail Mix With Nuts, Candy & Raisins (Similarity score: 5.51)
- Monster Trail Mix (Similarity score: 5.51)
- Harvest Monster Trail Mix (Similarity score: 6.86)
- Trail Mix (Similarity score: 8.60)
- LemariƩ Financier Amandes (Similarity score: 21.86)
- Plouvier,financiers Plouvier Visitandines (Similarity score: 22.34)
- Forchy Patissier,forchy Brownie Chocolat Et PƩpites (Similarity score: 24.61)
- La Vie Claire Financiers (Similarity score: 26.05)
- Mes P'tits Secrets,aldi Tuiles Aux Amandes (Similarity score: 28.40)
- Archer Farms Spring Monster Trail Mix With M&m's Milk Chocolate Candies, Peanuts, Raisins, Chocolate Chips & Peanut Butter Chips, Spring Monster (Similarity score: 28.41)
- Kind Fruit & Nut Bars (Similarity score: 29.25)
- Kind, Kind Inc Kind, Fruit & Nut Bar (Similarity score: 29.25)
Ingredients List
- Peanut
- M&m's Milk Chocolate Candies
- Raisins Coated With Less Than 1% Sunflower And Canola Oil
- Milk Chocolate Chips
- Peanut Butter Chips
- Vegetable Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)