Nugglets - raw choc brownie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1502kj (359 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1502kj (359 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.8000001907349g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.8g |
| Saturated Fat | 5.6999998092651g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 52.29357806192122% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.3% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 20 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 41.099998474121g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 41.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hostess Maple Glazed Mini Donuts (Similarity score: 15.00)
- Colomba (Similarity score: 15.38)
- Colomba Classica (Similarity score: 15.99)
- Tesco Tesco Cherry Madeira Cake (Similarity score: 16.26)
- Panettone Farcito Crema Balsamico Fichi E Cioccolato (Similarity score: 18.20)
- Pandoro (Similarity score: 18.35)
- Walmart Sweet Lava Caramel Dip (Similarity score: 18.50)
- Fruit Gushers Super Sour Berry (Similarity score: 18.57)
- Old Fashioned Caramel Dip! (Similarity score: 18.82)
- Marzetti, T Marzetti Company Old Fashioned Caramel Dip!, Old Fashioned (Similarity score: 18.82)
- Choco Brownies (Similarity score: 19.14)
- Aviateur Cake Aux Fruits 12x300g 6 Pièces (Similarity score: 19.20)
- Highgrove Organic Lemon Curd (Similarity score: 21.54)
- Daffy Apple Corp Daffy Farms, Caramel (Similarity score: 22.78)
- Panettone Glassato (Similarity score: 23.19)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)