Nuggets de pollo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 774kj (185 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 774.0kj (185 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.0g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 1.0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 520.0mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 520.0mg |
| Sugars | 3.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Poulet Nuggets 240g (Similarity score: 6.95)
- Chicken Nuggets (Similarity score: 6.95)
- Toki Seitan Rebozado Con Ajo Y Perejil (Similarity score: 10.24)
- Léa Nature Houmous Citron (Similarity score: 10.41)
- Auchan Le Traiteur Nem Aux Crevettes (Similarity score: 10.78)
- Filets De Canard Aux 3 Saveurs (Similarity score: 10.86)
- Bell Cuisine Bell Escalope De Poulet Viande Hachée Moulée (Similarity score: 11.30)
- Iceland Breaded Katsu Chicken Breast Fillets (Similarity score: 11.86)
- Accras De Morue (Similarity score: 12.20)
- Schneider Spaetzle Aux Oeufs Frais (Similarity score: 12.30)
- Laura Lynn White Meat Chicken Egg Roll (Similarity score: 12.55)
- Diamir Atún Claro En Escabeche (Similarity score: 13.25)
- Almare Seafood, Almare Filets De Hareng (Similarity score: 13.77)
- Sojami Mayomi Sauce Façon Mayonnaise (Similarity score: 13.81)
- Escalopes De Poulet À La Normande (Similarity score: 14.71)