Nudelmacher Dinkel Spaghetti
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1527kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1527kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -4 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 3.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alnatura Dinkel Spaghetti (Similarity score: 0.00)
- Combino Dinkel Penne (Similarity score: 0.00)
- Dm Bio Dinkel Spaghetti (Similarity score: 0.00)
- Bio Zentrale Dinkel Spirelli (Similarity score: 0.00)
- Alb Gold Bio Dinkel Penne (Similarity score: 0.00)
- Der Biomüller Bandnudeln Dinkel (Similarity score: 0.00)
- Dmbio,dm Bio Dinkel Spaghetti (Similarity score: 0.00)
- Auchan Graine De Couscous Moyen (Similarity score: 1.44)
- Biogourmet Spirelli Semola (Similarity score: 2.02)
- Grain Frais Couscous Fin (Similarity score: 2.65)
- Biscuiterie D'agen Pain Azyme (Similarity score: 2.76)
- Panzani La Lasagne (Similarity score: 2.99)
- K Bio Penne Rigate (Similarity score: 3.19)
- Auchan Cannelloni Sans Pré Cuisson (Similarity score: 3.19)
- Giglio Le Specialità Italiane Lasagne (Similarity score: 3.19)
Ingredients List
- Spelt Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)