Nu3 Chia
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1883kj (451 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1883kj (451 calories/kcal) |
| Fiber | 32.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 32.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 22.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 22.9g |
| Saturated Fat | 3.2g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 10.126582278481013% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.1% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nu3 Chia (Similarity score: 0.00)
- Foodspring Graines De Chia Blanc (Similarity score: 0.48)
- Idenat Graines De Chia (Similarity score: 0.71)
- Primeal Graines De Chia (Similarity score: 0.71)
- Grain De Frais Graine De Chia (Similarity score: 0.85)
- Baule Volante Semi Di Chia (Similarity score: 1.80)
- Daco Bello Graine De Chia Bio (Similarity score: 1.86)
- Schneekoppe,partners In Bio Chia Samen (Similarity score: 7.06)
- Pural Graines De Chia Bio (Similarity score: 9.36)
- Sos Chia (Similarity score: 13.98)
- Enerbio,ener Bio Chia Samen (Similarity score: 17.79)
- Biobio Chia Samen (Similarity score: 20.34)
- Delhaize Graines De Chia Noir (Similarity score: 20.39)
- The Chia Company Chia Seed (Similarity score: 20.60)
- The Chia Co Chia Seeds (Similarity score: 20.88)
Ingredients List
- Chia Seed
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)